2024 metų Knygų atlaidai

Vilniaus universiteto bibliotekos Smuglevičiaus salėje su Šveicarijos lietuvių knygų klubo narėmis

Prasmingi susitikimai vasarį knygų šventovėse. Šiais metais į Knygų mugė atvyyko 9 Šveicarijos lietuvių knygų klubo narės su PLB Kultūros komiteto pirmininke, Šveicarijos lietuvių bendruomenės pirmininke, XXVII knygos mėgėjų draugijos nare Jūrate Caspersen.Viešnios kartu su grupe XXVII knygos mėgėjų draugijos ir LUMA narių aplankė Vilniaus universiteto biblioteką.

Retų spaudinių skyriaus vyriausioji bibliotekininkė Sondra Rankelienė pakvietė į ekskursiją po biblioteką: aplankyta Baltoji salė, papasakojo bibliotekos istoriją. Vienoje gražiausių bibliotekos vietoje – Smuglevičiaus salėje laukė išskirtinė pažintis su bibliotekos lobynu. Prabangiai įrištos oda knygos, XV a. inkunabulas, Lietuvos Didžiosios Kunigaištystės statutas (1588 m.) J. K. Chodkevičiaus, Žygimanto Augusto, Sapiegų, de Gizų bibliotekų knygos cenzūruotos knygos ir kiti retieji spaudiniai, apie kuriuos pasakojo S. Rankelienė, praturtino žinias apie Lietuvos knygų lobyną. O iš jo – ir pirmosios lietuviškos knygos, kurias galėjome ir paliesti – Mažvydo Katekizmo faksimilė (2017 m.), spaudos draudimo laikotarpio graždankos (lietuviška su kirilika spausdintomis raidėmis) knygą, pirmąsis lietuviškas Nezabitauskio elementoriųs.

Sondra Rankelienė – senovinių knygų ekspertė, jau beveik tris dešimtmečius dirba Vilniaus universiteto bibliotekoje. Ji yra parengusi daugybę senųjų knygų parodų, taip pat nuolat veda ekskursijas Vilniaus universitete, dalyvauja konferencijose, rašo straipsnius ir knygas apie senųjų knygų įdomybes, jų savininkus.

Prie Versmės leidyklos stendo su prof. L. Klimka, Kalendoriaus leidyklos vadovu A.Noruševičiumi Knygų mugėje Vilniuje - su J. Caspersen (Šveicarija), Valdu Aušra (JAV)

Ketvirtadienį „Litexpo“ parodų ir kongresų centre prasidėjusi Vilniaus knygų mugė – didžiausias tokio pobūdžio renginys Baltijos šalyse. Joje kasmet dalyvauja apie 300 leidyklų ir kitų kultūros organizacijų iš Lietuvos ir užsienio, įvyksta virš 500 renginių ir koncertų, o per keturias dienas mugę aplanko per 50 tūkst. lankytojų.

Kai kas sako, kad knygų šventės nereikia politizuoti, tačiau tai, kas vyksta Ukrainoje, nebėra politika, tai – didžiulis neteisingumas, kuris vyksta mūsų akivaizdoje. Mes, laisvi žmonės, tam neliksime abejingi. Kaip nebuvome abejingi prieš karui kylant, kaip nebuvome abejingi pirmosiomis Rusijos įsiveržimo į Ukrainą dienomis. Neliksime abejingi, kol karas baigsis ir teisingumas triumfuos“, – atidarymo šventėje kalbėjo J.E. Prezidentas, Draugijos garbės narys dr. Gitanas Nausėda. Kalboje Prezidentas pabrėžė, kad knyga yra galingas ginklas. Tik gėrį ir šviesą skleidžianti knyga yra nenugalima. „Tikiu gražia knygos ir gražia Lietuvos ateitimi“, – Vilniaus knygų mugės dalyviams ir svečiams linkėjo Prezidentas G. Nausėda.

Sondra Rankelienė pristato unikalias knygas

Knygų mugėje susitikome prie Draugijos nario Petro Jonušo vadovaujamos leidyklos „Versmė“ stendo, kuriame puikuojasi istoriko Kazio Misiaus 5 dalių leidinys „Vilniaus golgota“. Knygos pristatyme dalyvavo sudarytojas Kazys Misius, „Versmės“ leidyklos vadovas, leidėjas Petras Jonušas, prof. Kazimieras Garšva, dr. Artūras Judžentis, dr. Vytautas Sinica ir kiti. Susitikimų erdvėse, konferencijų salėse, prie leidyklų stendų – pažintis su naujausiomis knygomis, autoriais ir knygiais.

Dalia Poškienė